Nauczyciel, dydaktyk, belfer(żart.), mentor… różnie ich nazywamy. Istotne jest to, że zawód nauczyciel to jeden z najstarszych zawodów na świecie. Nauczyciel był obecny już w prehistorycznych

plemionach i do dziś jest jednym z najpopularniejszych zawodów we wszystkich narodach i kulturach. Przez lata zmieniała się jego rola społeczna.

Początkowo był to ktoś, kto pomagał zdobywać wiedzę małej wspólnocie np. rodzinie. Wraz z rozwojem oświaty i szkolnictwa fach ten coraz bardziej się profesjonalizował. Wykształcał określone standardy. Nauczyciel był ważnym łącznikiem między uczniami a społeczeństwem. Profesja nauczyciela cieszyła się wiec coraz większym autorytetem, aż do końca lat XX w., kiedy jego rolę ograniczono do pracownika naukowo – dydaktycznego.

Dziś, w epoce szerokich możliwości samo edukowania, nauczyciele wciąż są niezwykle potrzebni. Pomimo niskich zarobków, wielu z nich wybiera ten zawód z potrzeby serca. Dlatego pamiętajmy, by szanować ich wysiłki, dawać im wsparcie w trudniejszych momentach i okazywać wdzięczność za przekazywaną wiedzę.