Kiedy stajemy się nadopiekuńczymi rodzicami ?
Jessica Lahey wie z autopsji jak łatwo przekroczyć cienką granicę między racjonalnym wychowaniem a nadopiekuńczością.

Bo przecież wspierając, inspirując, motywując — niezależnie od dobrych intencji, bardzo łatwo można nieświadomie zagarnąć przestrzeń do samodzielnych decyzji dzieci.

Lahey dzieli się z nami wnioskami jako mama oraz nauczycielka. Swoje doświadczenia opisuje w książce "Nauczka, czyli jak przekuć porażkę w sukces”. Dowiemy się z niej kiedy autorka uświadomiła sobie, że nie pozwala swoim dzieciom popełniać błędów, doświadczać porażek i rozmaitych negatywnych sytuacji, które także są bardzo potrzebne dla rozwoju młodego człowieka.

Choć książka porusza dość niewygodne tematy, to pozostaje wolna od przeintelektualizowanych stwierdzeń, napisana jest prostym i zrozumiałym językiem. Dzięki dużej ilości ciekawych przykładów czyta się ją niemal jednym tchem.

Warto po nią sięgnąć, by dowiedzieć się jak wiele zależy od Naszej właściwej reakcji na dane zdarzenie, od tego czy pozwolimy dziecku wykształcić własny mechanizm podejmowania decyzji, a także mierzenia się z własnymi niepowodzeniami.

Życzymy udanej lektury!

Zastanawiasz się, dlaczego Twoje dziecko bywa nieznośne? Dlaczego są dzieci, które potrafią być spokojne, a Twoje regularnie robią awantury, wpadają w histerie „bez powodu"? Czy tak musi być?

Okazuje się, kluczem do dobrej relacji z dzieckiem jest poznanie procesów związanych z rozwojem jego mózgu w trakcie kolejnych etapów dorastania.

W książce „Zintegrowany mózg — zintegrowane dziecko” autorzy omawiają fazy rozwoju prawej i lewej półkuli mózgu. Z lektury dowiemy się m.in. w jaki sposób mózg młodego człowieka przetwarza informacje oraz jak intensywność przeżywanych emocji utrudnia logiczne myślenie. Dzięki tej lekturze rodzice mają szansę zrozumieć, że emocjonalne zachowanie dziecka niekoniecznie zależy od jego intencji.

Biologiczne opisy to jednak nie wszystko, co znajdziemy w tej książce. Tina Payne Bryson oraz Daniel J. Siegel podają również konkretnych rozwiązań na najpopularniejsze kłopotliwe sytuacje, związane zarówno z młodszymi, jak i starszymi dziećmi. Zapraszamy do lektury!

Na początek warto przemyśleć czy w ogóle daleka podróż jest konieczna. Wypoczywanie na działkach, w lasach, w mało obleganych nadmorskich miejscowościach — to dzieci cenią niemniej niż przebywanie w drogich, zagranicznych kurortach. Plusy? Ryzyko zakażenia koronawirusem jest znacznie mniejsze. Oszczędzamy czas, energię, pieniądze, wspieramy środowisko.

W przypadku podróży zagranicznych szczegółowe wytyczne zmieniają się dynamicznie. Warto sprawdzić, czy po przyjeździe będzie nas obowiązywać kwarantanna.

1. Auto

Starajmy się podróżować do miejsc, do których można dotrzeć samochodem. To znacznie bezpieczniejsze i komfortowe, gdyż jadąc w gronie rodzinnym nie musimy podczas jazdy korzystać z maseczki. Oczywiście bezwzględnie należy przestrzegać zasad higieny — często myć ręce, najlepiej podczas każdego postoju, a dodatkowo korzystać z rękawiczek. Wychodząc z samochodu najlepiej nałożyć maseczkę ochronną. Zadbajmy także o płyn do dezynfekcji. Zawsze powinien być pod ręką.

 2. Autobus, pociąg

Szczególną ostrożność należy zachować podczas podróży komunikacją zbiorową. Pasażerów obowiązuje noszenie maseczki ochronnej. Jeśli w otoczeniu zauważamy osoby kichające, kaszlące, trzeba się jak najdalej przesiąść. Dobrym nawykiem będzie regularne spryskiwanie dzieciom (szczególnie tym młodszym) rąk a także zabawek, a nawet oparcia siedzenia — płynem dezynfekującym.
Pamiętajmy, że podczas epidemii obowiązują ograniczenia dotyczące limitów miejsc. Warto wziąć pod uwagę ten fakt, szczególnie jeśli podróżujemy popularną trasą. Najlepiej spakować ze sobą jedzenie i napoje do bagażu podręcznego.

3. Samolot

Wybierając podróże samolotem przygotuj się na:
mierzenie temperatury, konieczność korzystania z maseczek ochronnych i wymieniania ich co 4 godziny. Usługi obiektów lotniczych częściowo są zamknięte, a serwis na pokładzie ograniczony (brak ciepłych posiłków na pokładzie). Na lotnisku i w samolocie również ważny jest dystans społeczny, dezynfekcja rzeczy, które mamy w zasięgu rąk (telefon, zabawki).

4.Statek

Procedury na statkach obejmują podobne zasady jak na lotniskach i stacjach transportu lądowego. Pasażer ma obowiązek nosić maseczkę, zachowywać dystans społeczny. Na wielu statkach przed rejsem trzeba wypełnić deklarację dotyczącą aktualnego stanu zdrowia.

Niezależnie od wybranego środka transportu wciąż obowiązują zasady ochrony:

a). Podczas kaszlu oraz kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza, ręce umyj używając mydła i wody lub zdezynfekuj dłonie za pomocą płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).

b). Jeśli to możliwe unikaj dotykania w terminalu lotniska wszelkich powierzchni, poręczy, przycisków, klamek itp.

c). Zachowaj co najmniej 1,5 metra odległości pomiędzy sobą a innymi ludźmi.

d). Przed zdjęciem maseczki i po jej założeniu umyj ręce używając mydła i wody lub zdezynfekuj dłonie za pomocą płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).

e). Obowiązkiem pasażera jest znajomość i przestrzeganie specyficznych ograniczeń lub obowiązków wprowadzonych w związku aktualną sytuacją epidemiczną w krajach, do których Państwo się udajecie.

Życzymy udanej i bezpiecznej podróży!

Doczekaliśmy się wakacji! Dziękujemy uczniom i nauczycielom za wytrwałość w tym nietypowym, pełnym wyzwań roku szkolnym. Bawcie się, odpoczywajcie i wracajcie do nas we wrześniu wypoczęci, z nowym bagażem pięknych przygód!

Na lekcji angielskiego próbujemy osiągnąć równowagę stojąc na jednej nodze! :)

Tworzymy meduzy! Przy pomocy torebki foliowej, wody, patyków i butelki powstały dzieła do złudzenia przypominajce pływające parzydełkowce! Ten eksperyment okazał się doskonałym ćwiczeniem sprawności dłoni i palców. Dodatkowo zabawa unaoczniła dzieciom problem związany z wrzucaniem torebek foliowych do jezior, rzek, czy mórz. Dzieci zauważyły jak łatwo zwierzęta wodne mogą pomylić plastikowe torebki z prawdziwymi meduzami.

 

 

Z okazji Dnia Ojca wszystkim tatusiom życzymy zdrowia, radości i zadowolenia ze swojej pociechy! 

Opracowujemy plany budynków i tajemnych przejść.

Niezwykła lekcja matematyki online - odkodowujemy sekretne cyfry!

Na zajęciach rozmawialiśmy o tym,  kto to jest alpinista. Jak wygląda sprzęt alpinisty. Wiemy już, że oprócz dobrego wyposażenia, niezbędne jest dobre przygotowanie, kondycja fizyczna oraz doświadczenie w wspinaczce po górach. Wyzwaniem dla alpinistów oprócz wysokości  jest również brak tlenu. Dowiedzieliśmy się , że pani Wanda Rutkiewicz jako pierwsza osoba z Polski zdobyła najwyższy szczyt świata -  Mount Everest.

 

MyVinci School & Preschool
Lokalizacja

Czerska 14
00-732 Warszawa, Polska

(+48) 533-334-541
(+48) 533-334-542
sekretariat@myvinci.edu.pl

Jesteśmy niepubliczną szkołą podstawową widniejącą w ewidencji szkół i placówek niepublicznych pod numerem 127 SPN.

Przydatne linki:

Kalendarz wydarzeń szkolnych
E-Dziennik
Kontakt

Akredytacja:

MyVinci School jest oficjalnie zarejestrowaną placówką Cambridge International School.