W obecnej sytuacji pandemii, bywają chwile kiedy trudno skupić się na pracy i nauce. Wyzwaniem jest pogodzenie obowiązków zawodowych (często wykonywanych zdalnie) z opieką i pomocą dzieciom w ich nauce online.  Większa ilość godzić spędzona przed komputerem, mniej aktywności — nie wpływają korzystnie na zdolność koncentracji.


Poniżej zebraliśmy kilka sprawdzonych sposobów, które nie czynią cudów, ale znacznie poprawiają umiejętność szybkiego skupienia. Nawet jeśli dla Was Rodzice nie będzie to nic odkrywczego, zachęcamy aby przypomnieć tych kilka prostych zasad — sobie lub starszym dzieciom.
 

koncentracja uwagi ćwiczenia


1.      Zrób choćby pobieżny plan zadań. Wypisz najważniejsze sprawy, którymi trzeba się zająć. Opcjonalnie możesz rozpisać na etapy każdą z tych rzeczy, nie wchodząc w zbyt wiele szczegółów. Jeśli najważniejsze zadania będą zrobione, mniej będziesz się frustrować przez inne czekające w kolejce tematy, jak choćby np. sprzątanie.
 
2.      Bycie pod presją czasu zachęca, żeby ciągle coś podjadać, pić napoje gazowane etc.. W trakcie wykonywania swojego małego zadania postaraj się nie robić żadnych przegryzek. To kolejny rozpraszacz i pokusa, żeby oderwać się od zajęcia. Trzeba przecież wyrzucić papierek po batoniku lub wstać po cukier do herbaty. Najlepiej zjeść lekki posiłek przed pracą i po wykonaniu choć jednego podzadania. Idealnie byłoby zasiąść do posiłku po większej części zrobionych zadań i w nagrodę zjeść coś, co wyzwoli w Tobie endorfiny.

3.      Co dodatkowo możesz zrobić, żeby dzieci nie odciągały Cię od zadań? Przygotuj dla nich talerz przekąsek do których dziecko będzie mogło sięgnąć: takich jak jagody, borówki, pokrojone owoce, orzechy czy gorzka czekolada.

4.      Skup się na wykonywaniu jednej czynności, by doprowadzić ją do określonego etapu, który realnie jest w zasięgu Twoich możliwości (biorąc pod uwagę ogólny chaos informacyjny itp.) Nawet jeśli usłyszysz głośne odgłosy dzieci zza ściany lub hałas z ulicy – skieruj uwagę tylko na jeden cel.

5.      Jeśli wciąż zbyt wiele myśli zaprząta Twoją głowę, spróbuj zapisać je na kartce. Która z tych rzeczy jest jednocześnie ważna i pilna? Czytając je z kartki sam(a) znajdziesz odpowiedzi na przynajmniej część dręczących Cię pytań. Szybko wyklaruje się, ile z tych spraw faktycznie potrzebuje pilnej uwagi, a ile można załatwić później lub w ogóle je zignorować. To pozwoli Ci odzyskać spokój i ułatwi skoncentrowanie nad danym zadaniem.

 

koncentracja sposoby6.      Na czas wykonania określonej części zadania wyłącz telefon i wszystkie komunikatory. Powiedz domownikom, że prosisz o spokój do wyznaczonej godziny. Oczywiście, w aktualnej sytuacji wszyscy staramy się być pod telefonem i mieć dostęp do bieżących informacji. Jednak wyłączenie się na 20-30 min.  (lub dłużej w miarę możliwości) nie spowoduje, że świat się zawali. Kiedy zakończysz dany etap swojej pracy - przed przerwą koniecznie zaznacz część wykonanego zadania. To da Ci poczucie kontroli i progresu w osiągani celu, więcej pewności siebie i lepsze samopoczucie.
 
7.      Pomyśl o krótkoterminowych i długoterminowych nagrodach za swój wysiłek. Dziś może być to aromatyczna kąpiel, za parę tygodni wyjazd w góry lub inne wymarzone miejsce. Pierwsza nagroda niech będzie całkiem realna, druga trochę trudniejsza do uwierzenia… ważne, by była naprawdę ekscytująca i skutecznie motywowała do działania!

8.      Jeśli masz taką możliwość, wybieraj te zadania, które naprawdę Cię interesują. Wydaje się, to oczywiste, ale spędzając czas zbyt długo nad jednym zadaniem można popaść w marazm, który obniża nastrój. Łatwiej wtedy o pomyłkę, która w konsekwencji będzie wymagała poprawek. Lepiej więc różnicować sobie zadania. W ten sposób czujesz swoją produktywność i nie tracisz czasu na zbędne korekty.

 

MyVinci School & Preschool
Lokalizacja
Czerska 14
00-732 Warszawa, Polska

 

(+48) 533-334-541
(+48) 533-334-542
sekretariat@myvinci.edu.pl

Jesteśmy niepubliczną szkołą podstawową widniejącą w ewidencji szkół i placówek niepublicznych pod numerem 127 SPN.

Przydatne linki:

Kalendarz wydarzeń szkolnych
E-Dziennik
Kontakt

Akredytacja:

MyVinci School jest oficjalnie zarejestrowaną placówką Cambridge International School.