Jak motywować dziecko w nauce przy restrykcyjnych obostrzeniach, braku możliwości rozładowania emocji po wielogodzinnym siedzeniu przed komputerem? Bez spotykania się z grupą przyjaciół, wyjścia do muzeum, na koncert, na zajęcia sportowe?


Jak możemy wesprzeć je w tak niepewnych czasach, nie uciekając się do prostych i mało skutecznych sztuczek z karami za nieodrobienie lekcji etc.? Przede wszystkim rozmową, zadawaniem pytań otwartych i chęcią zrozumienia.

1.       Na początku zaakcentujmy, że pandemia jest stanem przejściowym. W końcu to minie i dalej będziemy mogli zmierzać do realizacji swoich celów i marzeń. Nie warto zbyt mocno skupiać się na tymczasowych przeszkodach, bo one zawsze się pojawiają w jakiejś formie. Musimy dobrze przygotować się do wyprawy po swoje marzenia, zabierając na pokład swojego statku: mapy, plany podróży, ubranie ochronne na każdą pogodę oraz rozmaite „narzędzia” na wypadek sztormu.

2.       Warto również przypomnieć dzieciom, że można się samemu motywować na dwa sposoby. Jednym sposobem jest motywacja zewnętrza np. przez chęć uzyskania dobrej oceny, czy unikanie konsekwencji otrzymania złej oceny, brak kieszonkowego etc. Taka motywacja jest krótkotrwała. Wystarczy, że zniknie obiecana nagroda, a my tracimy zapał.

Jak motywować

Można też napędzać się motywacją wewnętrzną. Ten rodzaj motywacji pojawia się np. kiedy rysuję, bo CHCĘ rysować (nie, żeby dostać pochwałę albo nagrodę). Taka motywacja pozwala robić rzeczy, które dają długotrwałą radość, nie nudzi się po kilku dniach. Wtedy ciągle mamy ochotę wracać do tych działań, bo wprawiają nas w dobry nastrój. Nie odczuwając wysiłku stajemy się coraz lepsi w danej dziedzinie. To jest coś, co daje nam frajdę i nikt nam nie może tego odebrać.

3.       Zapytajmy dziecko o jego główne marzenie. Co chciałoby robić w przyszłości oraz co teraz najbardziej lubi robić. Potem może narysować na kartce, jakie kroki zbliżą go do realizacji tego marzenia. Dziecko może np. zobrazować  jakie działania przybliżą je do pracy w zawodzie weterynarza etc.. Kroki duże, to poszczególne etapy edukacji. Kroki małe to czytanie książeczek i filmów o zwierzętach, dobre wyniki na biologii. Ważne, by dziecko zrozumiało, że już teraz może pracować na swoje marzenia.

motywacja do nauki

4.       Zagadnij dziecko o to, co naprawdę lubi robić, co je angażuje, co mu daje siłę. Poproś, by poszukało tych rzeczy w swoich codziennych zadaniach – wypisało jak najwięcej (przynajmniej 10 spraw, które dają mu pozytywną energię. Mogą to być nawet bardzo małe rzeczy np. „nie przepadam za geometrią, ale lubię rysować geometryczne figury do zadań”.

5.       Teraz kiedy dziecko już wie, co go wzmacnia, inspiruje i przybliża do spełnienia wielkich marzeń – zachęć, by stworzyło swój plan codziennych działań. W tym planie będą ulubione lekcje, oraz te których dziecko nie lubi. Sprawne wykonanie tych mniej lubianych pozwoli szybko przejść do rzeczy, które dziecko uwielbia i będzie mogło poświęcić im całą swoją uwagę!

MyVinci School & Preschool
Lokalizacja
Czerska 14
00-732 Warszawa, Polska

 

(+48) 533-334-541
(+48) 533-334-542
sekretariat@myvinci.edu.pl

Jesteśmy niepubliczną szkołą podstawową widniejącą w ewidencji szkół i placówek niepublicznych pod numerem 127 SPN.

Przydatne linki:

Kalendarz wydarzeń szkolnych
E-Dziennik
Kontakt

Akredytacja:

MyVinci School jest oficjalnie zarejestrowaną placówką Cambridge International School.