Jeszcze do niedawna w cenie było wszystko co pozwala zaoszczędzić czas poświęcany na notowanie. Skróty, symbole, emotikony, pisanie na klawiaturze stały się podstawą komunikacji. Wygląda na to, że nie docenialiśmy korzyści, jakie daje tradycyjne odręczne pisanie. Sprawdź, co Ty i Twoje dziecko możecie zyskać na praktykowaniu pisania ręcznego!

Lepsza pamięć

 

Dlaczego dzieci uczą się i zapamiętują lepiej, kiedy piszą odręcznie? Odpowiedź jest prosta - ponieważ mózg dziecka jest wtedy bardziej aktywny niż podczas pisania na klawiaturze.

Jak podaje portal Neuroscience News — badania przeprowadzone na 12 – stu dorosłych i 12- ściorgu dzieci pokazują, że niezależnie od wieku, ludzie uczą się więcej poprzez pisanie odręczne. Badania te przeprowadzono w 2017 i 2020 r. Obydwa przy użyciu EEG do śledzenia i rejestrowania aktywności fal mózgowych. Uczestnicy nosili kaptur z przymocowanymi ponad 250 elektrodami.

„Gdy mózg jest aktywny, wytwarza impulsy elektryczne. Czujniki w elektrodach są bardzo czułe i wychwytują aktywność elektryczną zachodzącą w mózgu" – twierdzi profesor Audrey van der Meer z NTNU. Okazuje się, że pismo ręczne daje mózgowi więcej „haczyków”, na których można zawiesić wspomnienia. Każde badanie trwało 45 minut na osobę, a badacze otrzymywali 500 punktów danych na sekundę.


Wyniki pokazały, że mózg zarówno młodych dorosłych, jak i dzieci jest znacznie bardziej aktywny w czasie pisania ręcznego niż podczas pisania na klawiaturze.

Pisząc odręcznie w większym stopniu aktywujemy również zmysł słuchu. Jesteśmy bardziej zaangażowani w analizę istotnych do zapisania informacji. Poprzez manualny proces pisania zyskujemy czas, żeby zrozumieć to co zapisujemy. Pisząc na klawiaturze komputera, tabletu czy telefonu, wszystko odbywa się szybciej, bardziej mechanicznie i odtwórczo. Profesor Van der Meer uważa, że korzyści z tradycyjnego pisania są tak duże, że należałoby wprowadzić krajowe wytyczne, aby zapewnić dzieciom minimalny czas dziennego trenowania pisma.

 Pisanie ręczne

 

Lepsze samopoczucie

 

Nie bez powodu pisanie, czy rysowanie odręczne jest stosowane jako narzędzie autoterapii. Czynność ta jest jednym z rodzajów ekspresji, dzięki której możemy poukładać myśli, „wyrzucić z siebie” nadmiar emocji np. pisząc pamiętnik. Wielu entuzjastów pisania odręcznego przyznaje, że pisanie to dla nich swoisty rodzaj katharsis. Kolejnym pozytywnym aspektem pisania odręcznego jest możliwość rozwijania indywidualności, charakteru, oryginalnego sposobu przedstawiania koncepcji, pomysłów.

Pismo tradycyjne to również jeden z elementów budowania relacji społecznych. Karteczki z życzeniami, listy, pocztówki z wakacji etc., w odróżnieniu do popularnych SMS-ów czy życzeń na fb, utożsamiane są z miłym, szczerym gestem, który wzmacnia więzi międzyludzkie.

Pisanie komputerowe
Rozwój umysłu

 
Profesor Van der Meer podkreśla, jak ważne jest zachęcanie dzieci do rysowania i pisania w młodym wieku, zwłaszcza w przedszkolu i szkole. Czynność ta świetnie stymuluje połączenie ręka – oko. Dlatego,  mimo kuszących technologii nie warto pomijać etapu nauki pisania ręcznego w rozwoju dzieci. Szczególnie, że pisanie ręczne skutecznie przyśpiesza naukę czytania.


Obecnie pisanie na klawiaturze i czas spędzany przed ekranem zajmuje dużą część codziennego życia dzieci i nastolatków. Badanie przeprowadzone w 19 - stu krajach UE pokazuje, że norweskie dzieci i nastolatki spędzają najwięcej czasu w Internecie. Smartfon jest ich stałym towarzyszem, tuż za nim podąża komputer i tablet. Dodatkowo, coraz większy nacisk na naukę cyfrową (również w czasie wolnym) wywierają szkoły, szczególnie w sytuacji pandemii w jakiej się obecnie znajdujemy.

Van der Meer uważa, że nauka online ma wiele pozytywnych aspektów, jednak zachęca do ćwiczenia pisma na papierze.

Pisanie tradycyjne„Korzystanie z długopisu i papieru daje nam więcej momentów, w których możemy przywołać wspomnienia. Pisanie ręczne powoduje znacznie większą aktywność w częściach czuciowo-ruchowych mózgu. Wiele zmysłów aktywuje się, naciskając długopisem na papierze, widząc pisane litery i słysząc dźwięk, który wydajesz podczas pisania. Te doświadczenia zmysłowe tworzą kontakt między różnymi częściami mózgu i otwierają na naukę. Sprawiają, że lepiej się uczymy i lepiej zapamiętujemy ”- mówi Van der Meer.

Także Dave Broadway (dyrektor Docmail) przyznaje, że pomimo większej efektywności, jaką daje pismo cyfrowe nie warto całkowicie rezygnować z pisma odręcznego, ponieważ staniemy się wtedy zbyt zależni od informatyzacji.

Świat idzie do przodu i oczywiście nie namawiamy do całkowitej rezygnacji z pisania komputerowego. W MyVinci School dobrze pamiętamy pierwszy etap pandemii, kiedy klawiatura była nieodzowna do nauki. Na lekcjach z uczniami podkreślamy jednak, że zawsze warto mieć długopis i notatnik pod ręką, żeby spisywać pomysły, mapy myśli, plany dnia, obcojęzyczne słówka, listy rzeczy do przygotowania na dzień następny etc. Oferujmy dzieciom jak najwięcej możliwości pisania, rysowania na papierze, tak by wykształciły w sobie zdolność skupienia i precyzji. Na pośpiech, skróty, elektroniczne notatki – z pewnością jeszcze przyjdzie czas.


Bibliografia:

https://www.talkables.pl/lepiej-to-napisz-zalety-recznego-pisania/

https://gadzetomania.pl/5600,pisanie-reczne-zanika-pisma-odrecznego-uzywamy-tylko-kiedy-musimy

https://neurosciencenews-com.cdn.ampproject.org/c/s/neurosciencenews.com/hand-writing-smart-kids-17113/amp/

 

MyVinci School & Preschool
Lokalizacja
Czerska 14
00-732 Warszawa, Polska

 

(+48) 533-334-541
(+48) 533-334-542
sekretariat@myvinci.edu.pl

Jesteśmy niepubliczną szkołą podstawową widniejącą w ewidencji szkół i placówek niepublicznych pod numerem 127 SPN.

Przydatne linki:

Kalendarz wydarzeń szkolnych
E-Dziennik
Kontakt

Akredytacja:

MyVinci School jest oficjalnie zarejestrowaną placówką Cambridge International School.