Jakie korzyści daje dzieciom gra w szachy? Czy to zajęcie wyłącznie dla ścisłych umysłów? Czy gra w szachy pomaga radzić sobie z Covid-19? Jakie zasady zmienią się w grze w szachy w 2021? Sprawdź!

 

szachy

 

Gra w szachy to niewątpliwie konkretna praca na formą… ale tą umysłową. Ćwiczenie mózgu pozwala nam zachować lepsze samopoczucie, więcej optymizmu i pewności siebie. Dlatego szczególnie teraz, w trudnych czasach pełnych chaosu – warto sięgnąć po szachy! W tę ponadczasową grę planszową mogą grać nawet kilkuletnie dzieci.  To jeden z najmniej dynamicznych sportów, za to można go praktykować w niemal każdych warunkach. W ostateczności -  nawet w pojedynkę podczas odbywania kwarantanny (wersja online). Bez względu na warunki pogodowe zarówno rodzice jak i dzieci - poprzez grę w szachy mogą wzmacniać układ nerwowy, ćwiczyć zapobiegliwość, selekcjonować myśli, doskonalić systematyczność i samodyscyplinę.

 gra w szachy

SZACHY NA USPOKOJENIE

 

Mogłoby się wydawać, że gra na planszy nie przykuje uwagi uwielbiającego ruch, często nadaktywnego dziecka. Tajemnica atrakcyjności tej dyscypliny polega na tym, że zajecie to angażuje obie półkule mózgowe. Grając w szachy dzieci kształcą pamięć, logikę, ale też wyobraźnię przestrzenną i myślenie abstrakcyjne.

Gra w szachy aktywuje więc cały obszar mózgu, uczy wytrwałości koncentracji, poprawia pamięć oraz twórcze zdolności. Dodatkową korzyścią jest umiejętność radzenia sobie z porażkami i sukcesami. Dziecko zaczyna rozumieć, że przegrana nie wpływa na jego wartość, a rozmaite niepowodzenia są czymś na stałe wpisanym w nasze życie. Z kolei rozwój polega na wyciąganiu wniosków z tych porażek.

Młody szachista zaczyna doceniać mniejsze sukcesy, które doskonalą jego umiejętności. Szachy są więc idealnym sposobem na wykształcenie racjonalnego myślenia, trzeźwej oceny sytuacji. Młody gracz stopniowo zyskuje poczucie stabilności, co z kolei buduje większą pewność siebie.

 gra w szachy dla początkujących

 

WSZYSCY SZACHIŚCI SĄ ARTYSTAMI

 

Mylą się jednak Ci, którzy sądzą że gra w szachy dla dzieci zarezerwowana jest wyłącznie dla analitycznych umysłów, a humaniści nie znajdą w tym zajęciu niczego dla siebie. Badania naukowe dowodzą, że gra w szachy wspiera naukę pisania i czytania ze zrozumieniem. Możliwość rozwijania zmysłu obserwacji, zdolności poznawczych sprawia, że jest to również świetne narzędzie dla artystów, poetów, pisarzy. Poprzez grę w szachy mogą oni rozwijać wyobraźnię, trenować cierpliwość, która tak ważna jest w procesie twórczym. Wszak Van Gogh – choć zasłynął z obrazu słoneczników, wcześniej namalował kilkadziesiąt tysięcy obrazów!

 gra w szachy

 

KOMUNIKACJA I RELACJE

 

Gra w szachy dla początkujących to nauka szacunku do przeciwnika, który dzieci przenoszą potem również na inne codzienne sfery życia codziennego. Wykształca w dzieciach refleks, szybkie podejmowanie decyzji, elastyczność, nastawienie na szukanie rozwiązań poprzez wyznaczanie celów.

Kolejna rzadko doceniana, szachowa umiejętność to zarządzanie własnymi emocjami oraz zdolność precyzyjnego wyrażania. Sztuka komunikacji jest coraz bardziej docenianą kompetencją w edukacji i na rynku pracy, którą ciężko wykształcić poprzez gry komputerowe. Precyzja komunikatów ma szczególne znaczenie, kiedy trzeba szybko podejmować ważne decyzje.

Co istotne, gracze uczą się szanować każdego przeciwnika, niezależnie od poziomu zaawansowania. Koncentracja na danym problemie nie pozwala trwonić energii na zbędne uwagi, próby deprecjonowania, osłabienia przeciwnika. Gracze porozumiewają się w sposób taktowny, racjonalny, pozbawiony agresji. W ten sposób ćwiczą opanowanie, wytrwałość ale także odwagę – szczególnie w przypadku nieśmiałych dzieci, które z trudem nawiązują znajomości. Warto podkreślić, że gra w szachy to jedna z niewielu gier międzypokoleniowych, umożliwiająca konstruktywną rozgrywkę między wnukiem a dziadkiem (który grając w szachy zapobiega chorobie Alzheimera). Niezaprzeczalną zaletą szachów jest również to, że nie wymagają regularnych aktualizacji, kupowania nowych wersji, a zasady tej gry od lat są te niezmienne!

Na pewno wielu z Was zadaje sobie pytanie: jak wobec aktualnych obostrzeń ciekawie spędzić ferie? Kiedy stoki, kina i baseny są zamknięte – grając w szachy dziecko może oderwać się od komputera, zdobyć nową umiejętność, pogłębić relację z dziadkami (w końcu będziecie mieli wspólne tematy, ciekawsze od ocen w szkole czy pandemii). Zapraszamy na zajęcia szachowe w MyVinci!

 

 

 

MyVinci School & Preschool
Lokalizacja
Czerska 14
00-732 Warszawa, Polska

 

(+48) 533-334-541
(+48) 533-334-542
sekretariat@myvinci.edu.pl

Jesteśmy niepubliczną szkołą podstawową widniejącą w ewidencji szkół i placówek niepublicznych pod numerem 127 SPN.

Przydatne linki:

Kalendarz wydarzeń szkolnych
E-Dziennik
Kontakt

Akredytacja:

MyVinci School jest oficjalnie zarejestrowaną placówką Cambridge International School.